اخبار > روابط اجتماعی با رجوع به نهج‌البلاغه سامان می‌یابد
 


  چاپ        ارسال به دوست

ابعاد شخصیتی امام علی (ع) از دیدگاه نهج البلاغه

روابط اجتماعی با رجوع به نهج‌البلاغه سامان می‌یابد

فاطمه جناتی امروز در گفت‌وگو با گروه رسانه حوره علوم اسلامی دانشگاهیان گیلانبا اشاره به اهمیت و جایگاه رفیع کتاب نهج‌البلاغه اظهار کرد: نهج‌البلاغه توسط عالم بزرگ شیعه سید رضی جمع‌آوری‌شده و شامل سه بخش خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌ها است.

وی با بیان اینکه سراسر نهج‌البلاغه چه برای دوستداران علی (ع) و چه برای دیگر ادیان درس بزرگ و منبعی قابل‌اتکا است، گفت: نهج‌البلاغه درس بزرگ زندگی است که امروز مهجور مانده و اگر امروز با توجه به مشکلات زندگی به این کتاب مقدس مراجعه کنیم فرامین امیرالمؤمنین (ع) چه در امور فردی و چه در زندگی اجتماعی راهگشای ما خواهد بود.

استاد حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان گیلان با اذعان به اینکه جامعه شیعی امروز شناخت کافی نسبت به امام نخست شیعیان ندارد، افزود: شناخت ما نسبت به امام علی (ع) یک نگاه و شناخت کلی است که به عناوینی کلی ایشان وابسته است و ما به‌عنوان یک جامعه علوی باید نسبت به جزئیات شخصیتی این امام بزرگوار آگاهی و اشراف داشته باشیم.

جناتی با تأکید بر اینکه پیاده‌سازی مواعظ علی ابن ابی‌طالب (ع) موجب سعادتمندی انسان در دنیا و آخرت می‌شود، بیان کرد: ما یک کشور علوی و مدعی محبت امیرالمؤمنین (ع) هستیم و قطعاً برای حل مشکلات زندگی فردی و اجتماعی نیاز به پیاده‌سازی ایده‌ها و افکار و اعمال امام نخست شیعیان داریم.

وی با بیان اینکه شب‌های قدر باید بهانه‌ای برای رجوع به این کتاب مقدس (نهج‌البلاغه) و بهره جستن از فرامین امام علی (ع) باشد، تصریح کرد: شیعیان امام علی (ع) باید پا بر جای پای امامشان بگذارند، گرچه ما هرگز نمی‌توانیم به جایگاه ایشان برسیم چراکه ایشان در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «که سیل از من جاری می‌شود» بنابراین هیچ پرنده‌ای نمی‌تواند به قله‌ای که امام در آن قرار دارد برسد پس باید از کناره‌های سیل برویم تا از وجود نورانی و علوم این امام همام استفاده کنیم.

این کارشناس مذهبی مردانگی را یکی از ابعاد زندگی امام علی (ع) عنوان کرد و افزود: ما باید این مردانگی را در زندگی فردی و اجتماعی خود پیاده‌سازی کنیم، امام علی (ع) در برابر معاویه‌ای که او را زیرک می‌دانستند باکیاست و تقوا و مردانگی رفتار کردند و ارزش‌های اخلاقی را فدای جایگاه و مقام نکردند.

جناتی با بیان اینکه اگر ما اخلاق‌مداری و عزت‌نفس و مردانگی حضرت علی (ع) را در کار و روابط اجتماعی خود پیاده کنیم قطعاً جامعه سالم‌تری خواهیم داشت، گفت: باید با الگوبرداری از امیرالمؤمنین (ع) زندگی خود را بهبود ببخشیم و همه این موارد با واردکردن نهج‌البلاغه به بطن زندگی میسر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه نباید اسیر دنیا بود بلکه باید امیر بر دنیا شد، بیان کرد: این امر در زندگی امام علی (ع) مشهود بود، امام دنیا را پوچ می‌دیدند و با داشتن اموال زیادی که مسؤولیت آن را بر عهده داشتند هیچ تعلق‌خاطری به دنیا نداشتند و خود را امیر مال و دنیا می‌کردند و اسیر مال دنیا نبودند.

استاد حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان گیلان با اشاره به اهمیت پیروی از امیرالمؤمنین (ع) در لیالی قدر در خدمت به مردم و فقرا گفت: باید در این ایام در حد خود به همسایگان و اطرافیان کمک کنیم، امیرالمؤمنین (ع) منتظر نمی‌ماندند که فقیری در خانه ایشان را بزنند بلکه خود مشکلات فقرا را پیدا می‌کردند و برای رفع آن گام برمی‌داشتند.

انتهای پیام/الف


١٢:٢٩ - سه شنبه ٧ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٦٨٠٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٠٢


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد